Pogrzeb katolicki

Przedstawiamy Państwu  przykładowy przebieg pogrzebu na Cmentarzu Komunalnym w Leżajsku.

pogrzeb katolickiNa godzinę przed ceremonią pogrzebową  obsługa  umieszcza  trumnę na katafalku, w Kaplicy Cmentarnej. W tym czasie żałobnicy składają wieńce i wiązanki oraz mają czas na modlitwy i ostatnie pożegnanie.

Można w tym czasie w gronie najbliższych ustalić kto i gdzie ma w trakcie pogrzebu przenosić i układać wiązanki. Jest to ważny element w sprawnym i płynnym przebiegu całej ceremonii pogrzebowej.

O umówionej godzinie organista wraz z księdzem rozpoczynają nabożeństwo pogrzebowe, po mszy świętej następuje wyprowadzenie osoby zmarłej. Ekipa pogrzebowa przenosi trumnę do karawanu i w tym czasie rodzina proszona jest o zabieranie wyżej wspomnianych wieńców i kwiatów, cały orszak żałobny udaje się na miejsce pochówku. Na czele orszaku  osoba z ekipy pogrzebowej niesie krzyż , a następnie kapłan, osoby z wieńcami, karawan, rodzina i pozostali żałobnicy.

Przy grobie zmarłego wszyscy zajmują takie miejsca by widząc grób i kapłana nie utrudniać pracy kapłanom, a przede wszystkim nie stawać tam gdzie nagromadzona jest ziemia lub inne elementy ustawianego nagrobka.

Po zakończeniu ceremonii przez kapłana, głos mają członkowie rodziny i goście z mowami pożegnalnymi.

Po końcowych mowach do pracy przystępują grabarze, a na opuszczoną trumnę żałobnicy mogą rzucać garść ziemi lub kwiaty.