Dlaczego Elektro-śmieci i baterie oddajemy do recyklingu?

Elektro-śmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Są nimi zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane prądem z sieci lub na baterie.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Wyrzucając elektro-śmieci do śmietnika stwarzamy zagrożenie dla środowiska oraz łamiemy prawo, które obowiązuje w Polsce od 21 października 2005 r. (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.). Grozi  za to kara grzywny do 5 000 złotych.

Jeśli chcesz się pozbyć elektro-śmieci, zgodnie z prawem możesz to zrobić bezpłatnie oddając je do:

  • sklepu – w momencie zakupu nowego sprzętu poprzez wymianę 1 za 1,
  • skupu złomu – bezpłatnie, transport we własnym zakresie,
  • serwisu napraw sprzętu AGD i RTV,
  • PSZOK-u – Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych który powinien znajdować się w każdej gminie.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

PSZOK w Leżajsku

Zużyty sprzęt oddany do punktu zbierania powinien być kompletny. Gdy jest źle zagospodarowany lub amatorsko zdemontowany może zanieczyszczać środowisko oraz stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, ponieważ trujące substancje zawarte w mechanizmach urządzeń łatwo wydostają się na zewnątrz. Według nowych przepisów, za demontaż poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania grozi kara od 2 do 100 tys. złotych, zarówno dla firm jak i osób fizycznych.

Segregacja elektro-śmieci, odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie substancji niebezpiecznych chroni środowisko przed zanieczyszczeniem i skażeniem. Wykorzystanie odzyskanych surowców do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych oraz przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.

1

Pamiętaj!

  1. Nie wyrzucaj zużytych baterii i akumulatorów z innymi odpadami.
  2. Zostawiaj je w specjalnie do tego przeznaczonych punktach zbiorczych.
  3. Punkty zbiorcze w przypadku baterii i akumulatorów o  małych gabarytach znajdują się w obiektach handlowo-usługowych, wielu placówkach oświatowych, urzędach, jak również w siedzibie firmy MZK jak i jej placówkach.
  4. W przypadku baterii i akumulatorów o większych gabarytach powinny być one dostarczane do punktów selektywnej zbiórki odpadów.