Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Leżajsku zlokalizowana jest w północno-wschodniej części miasta. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest rzeka San. Średnio dobowy przepływ ścieków Oczyszczalni to ok. 6 000 m3. Do Oczyszczalni dopływają ścieki komunalne z terenu miasta Leżajska pochodzące zarówno z gospodarstw domowych jak i przemysłu znajdującego się na naszym terenie. Ścieki  w celu ich oczyszczenia poddawane są procesowi mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków.

W I etapie mechanicznego oczyszczania ścieki przepływają przez system krat, na których zatrzymywane są wszystkie nieczystości stałe.

Po wstępnym oczyszczeniu mechanicznym ścieki kierowane są do budynku operacyjnego ścieków surowych, gdzie znajduje się zblokowane urządzenie do mechanicznego oczyszczania ścieków – sitopiaskownik, w którym następuje wydzielanie skratek i piasku ze ścieków.

 

Dalszy proces oczyszczania ścieków zachodzi w reaktorze biologicznym, który  składa się z ciągu następujących po sobie komór:

     – komora predenitryfikacji, w której zachodzi proces denitryfikacji azotu azotanowego znajdującego się w strumieniu osadu recyrkulowanego z osadników wtórnych. W celu zabezpieczenia węgla organicznego niezbędnego do procesu denitryfikacji kierowana jest niewielka ilość ścieków surowych z komory rozdziału ścieków oczyszczonych mechanicznie.

     – komora defosfatacji, która służy do przetrzymania osadu w stanie podwyższonego obciążenia ładunkiem zanieczyszczeń oraz do aktywizacji bakterii, które w kolejnych fazach pobierają fosfor ze ścieków.

     – komora denitryfikacji, do której kierowana jest recyrkulacja wewnętrzna osadu z komór nitryfikacji.

     – komora nitryfikacji w której w trakcie naprzemiennego mieszania i napowietrzania ścieków, dochodzi do biochemicznego rozkładu związków organicznych i nieorganicznych, amonifikacji i nitryfikacji związków azotu oraz poboru fosforu ze ścieków.

 

Oczyszczone ścieki pozbawiane związków fosforu, azotu i węgla, kierowane są do osadników wtórnych, w których następuje ostatni etap oczyszczania, polegający na oddzieleniu kłaczków osadu od ścieku oczyszczonego. Osad sedymentuje na dno osadnika, a sklarowane ścieki odpływają poprzez koryto do odbiornika ścieków. Gromadzący się w części osadowej osadnika wtórnego osad recyrkulowany zawracany jest do komór defosfatacji.

     Powstający w trakcie biologicznego oczyszczania  osad nadmierny odprowadzany jest z osadnika wtórnego do komory tlenowej stabilizacji osadu. W komorze stabilizacji zachodzą naprzemiennie procesy: napowietrzania, mieszania, sedymentacji i dekantacji.

     Z komory tlenowej stabilizacji osadu, osad tłoczony jest do stacji odwadniania osadu, gdzie jest odwadniany i dalej wykorzystywany jako komponent do produkcji kompostu.

Kontakt z wydziałem

e-mail os@mzklezajsk.pl

tel. +48 17 242 15 80-7.00-15.00